logo-alternative

We’re down to less than 24 hours before registration for The Ultimate Couponing Course closes and the fun begins.

Are you wondering if this course is right for you? How about I answer some of the questions I’ve received over the last couple of days to help you decide if this is a good investment for you and your family.

I don’t eat much processed food or I don’t have much time to coupon. Will this course help me?

Absolutely. The principles taught in this course can be applied to everyone, regardless of what you eat, the products you use, or how much time you have to shop.

In fact, when my life gets super busy and hectic, active couponing is usually the first savings strategy I pause, but the other ones, like stockpiling grocery store loss leaders, shopping my favorite discount stores, and meal planning, keep my grocery budget on track. And everyone can use these strategies, even if you have an extremely limited diet or have a busy lifestyle.

I have a full August. Will I be able to access the lessons at a later time?

Yes! Each week’s lessons are taught by video and will be available for students to watch through the beginning of October, 2015. The private Facebook group will be open through October as well, and you can scroll through the Q&A discussion threads any time. You can also ask your burning frugal living questions during the week and I’ll be sure to answer them within a day or two.

Is this course worth the money?

I know that it’s sometimes hard to spend money in order to save money. I totally get it. As I told you last week, I spent about nine months researching and practicing and refining the lessons I’m teaching in The Ultimate Couponing Course. And I found all the information for free on the internet, talking to friends, and my own experience.

For $37, you can skip all that work and just learn it in this easy to follow, step-by-step course. You’ll walk away with the skills it takes to save hundreds of dollars a month on your food, personal care, and household items. Plus, you will be invited to our private Facebook group, so you access to me and the Frugal Living NW team.

And what if this $37 course teaches you how to save $200 a month (and $2400 a year)? That seems like a pretty good investment to me.

ultimate-couponing-course-1

Remember, registration for The Ultimate Couponing Course closes in 24 hours and it won’t open again until the fall at the earliest.

If you want to take control of your grocery budget and start saving big money, register now by clicking here!

motionmailapp.com

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 0 comments }

Kleenex for as low as 85¢ a box shipped!

by Angela Davis on August 4, 2015

kleenex-bulk-pack

Do you have Kleenex on your school supply list (and make sure you check out our School Supply Price Guide here)? Amazon has Kimberly-Clark Kleenex Facial Tissue Convenience Pack (12 Boxes of 125) for less than $1 a box shipped right now. Here’s how to do the deal:

Clip the 30% off on this Kleenex page found under the product list price. Make sure you’re logged into your Amazon account to see the offer.

Select your Subscribe & Save delivery interval. I always select the 6 month option so I have plenty of time to cancel or change my subscription if I want (see below).

Add the Kleenex to your cart by clicking the “Subscribe & Save” button instead of the “One time delivery” button. You will receive 15% off plus FREE shipping when you subscribe to 5+ items that arrive in the same month or 5% plus FREE shipping if have less than 5.

Once you’ve enrolled in the Subscribe & Save program, you will receive automatic shipments of that product from Amazon at intervals you set. You are under no obligation to continue your subscription once your initial order ships and you can easily cancel through the “Manage” option in “Your Account.”

You will pay $10.10 for 12 boxes of Kleenex if you have 5+ Sub & Save items coming this month or $11.30 otherwise. That’s less than $1 box shipped!

Prices are subject to change at any time and without notice.

More ways to save at Amazon:

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 1 comment }

Safeway Deals for August 5-11 {DOUBLE COUPON DEALS}

by Brittany from Frugal Living NW on August 4, 2015

Here are the best deals at Safeway this week. The Safeway ad runs Wednesday-Tuesday in the Pacific Northwest. Find the full list of this week’s Safeway deals, including a printable list feature, here. Please note that at this time, the list does not include double coupons.

Red Seedless Grapes on sale $1.48/lb

Boneless Skinless Chicken Breast on sale $1.99/lb

Farmer John Bacon on sale $2.99
Use $.75/1 coupon from 6/7 SS insert (expires 8/7)
Use Safeway double (-$.50)
$1.74 after coupon & double

Dannon Activia (4 pack) on sale $3
Use $1/1 coupon
Use Safeway double (-$.50)
$1.50 after coupon & double

Daisy Cottage Cheese (24 oz) on sale $2.99 with weekly ad coupon – limit 4
Use $.50/2 coupon from 8/2 SS insert
Use Safeway double (-$.50)
$1.49 after coupon & double

Kings Hawaiian Rolls (12 ct) on sale $2.50
Use $1/1 coupon – direct link
Use Safeway double (-$.50)
$1 after coupon & double

Oroweat Bread on sale $2
Use $1/1 coupon – direct link (zip 90210)
Use Safeway double (-$.50)
$.50 each after coupon & double

General Mills Large Box Cereals on sale $3
Use $1/2 coupon $.75/1 coupon or $.50/1 coupon or  $1/2 coupon from 6/28 SS insert (expires 8/8)
Use Safeway double (-$.50)
$1.75 after coupon & double

Heinz Mustard on sale $1.49
Use $.50/1 coupon6/21 RP insert
Use Safeway double (-$.50)
$.49 after coupon & double

Crisco Veggie Oil (48 oz) on sale $1.88 – limit 2
Use $.75/1 coupon from 8/2 RP insert
Use Safeway double (-$.50)
$.63 each after coupon & double

Jolly Time Pop Corn on sale $.99 with weekly ad coupon
Use $.50/1 coupon
Use Safeway double (-$.50)
FREE after coupon & double

Ritz Crackers, Cheese Nips, Ritz Chips, Tricuits, or Chips Ahoy on sale $1.99 when you buy 3
Buy 6 (Buying just 4 will probably work but check to see if the 4th is more expensive)
Use (3) $.75/2 coupons from 6/28 SS insert (expires 8/8)
Use Safeway double (-$.50)
$1.32 each after coupon & double

Planters Flavored Peanuts on sale $.99
Buy 2
Use $1/2 coupon or $1/2 coupon from 6/28 SS insert
Use Safeway double (-$.50)
$.24 each after coupon & double

Quilted Northern Bath Tissue on sale $4.99 when you buy 2
Use (2) $1/1 coupons – direct link
Use Safeway double (-$.50)
$3.49 each after coupon & double

$5 Friday

Aqua Star Wild Caught Pacific Salmon Portions on sale $5

Fritos or Cheetos on sale $1.67

Thanks, Who Spends Money!

Most of these deals use a Safeway double coupon, which is available at Oregon & SW Washington (Wahkiakum, Cowlitz, Clark, Skamania & Klickitat Counties) Safeways only. You can double up to 4 manufacturer’s coupons per transaction, up to 50¢ each. The double coupon is found in the weekly ad at the bottom of the middle page and look’s like this:

Safeway-double-coupon

Safeway stores are inconsistent from store to store with their double coupon policy. The following is taken directly from Safeway’s Just4U coupon policy on their website:

Check with your local store regarding “double coupon” promotions where customers will receive double the manufacturer coupon face value off the regular or club card price up to the identified limit. Not all locations offer double coupon promotions and the terms of such promotions may differ by time and store. Limitations and restrictions for double coupon promotions may change at any time. Changes will be posted in store only. “Double coupon” promotions do not apply to any internet or digital coupons except for applicable internet printed manufacturer coupons. These explanations and restrictions on “double coupons” apply to any promotion that increases the value of a manufacturer coupon beyond its face value.

Find more Safeway deals hereGet the exhaustive list of Safeway coupon match-ups with a printable list feature here.

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 4 comments }

vtech-busy-learners-activity-cube

Amazon has the VTech Busy Learners Activity Cube for $9.08 right now. This would make a fun baby shower gift.

  • Kids learning toy has 5 sides that encourage exploration; 4 light-up buttons introduce animal names, animal sounds and shapes
  • Pre-K learning toy has 14 interactive features that develop motor skills; music cube assists babies with sitting up to play
  • Motion sensor activates fun sounds when the activity cube is moved to attract attention and encourage crawling
  • Early learning center has 25 playful songs and melodies that keep toddlers 6 month to 3 year olds engaged and entertained; comes fully assembled
  • Block toy is made of BPA-free plastic and has adjustable volume, auto shut-off; 2 AAA batteries are included for demo, use new batteries for regular use

Shipping is FREE with Amazon Prime or a qualifying order of $35 on eligible items. Prices are subject to change at any time and without notice.

More ways to save at Amazon:

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 0 comments }

Chuck’s Produce Deals for August 2 – 7

by Jenny on August 4, 2015

chucks-produce-weekly-deals

Here are the best deals for Chuck’s Produce in Vancouver, WA. Remember, Chuck’s is closed on Saturdays.

Alpenrose Gallon Milk (1%, 2% or FatFree) on sale $2.50

Jumbo Washington Yellow Peaches on sale $1.29/lb

Local Romaine Lettuce on sale $.66

On-The-Vine Red Tomatoes on sale $.99/lb

Local Organic Zucchini Squash on sale $.99/lb

Organic Kiwi on sale $.50

Organic Red or Green Seedless Grapes on sale $1.79/lb

Jumbo Red Bell Peppers on sale $.88

Local Hermiston Cantaloupe on sale $.39/lb

Large California Lemons on sale $.50

Find more Chuck’s Produce deals here.

Thanks, Susan!

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 0 comments }

taste-of-home-magazine-subscription

Get a one-year subscription to Taste of Home Magazine for just $6.97 today only (8/5). Use the code FRUGALNW at checkout and your total will drop from $23.94 to $6.25.

Taste of Home America s No. 1 cooking magazine takes a commonsense approach to family-pleasing meals with family-tested favorites, hints on cooking for one or two, as well as meals on a budget for big families and more.

You may get up to a four year subscription at this price (new or renewal). This deal will expire tomorrow at 8:59 pm Pacific.

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 0 comments }

minecraft-animal-toys

Amazon has the Minecraft Animal Toys (6-Pack) for $13.35 right now. This would be a fun set if you need a gift for a Minecraft fan.

  • Chicken
  • Ocelot
  • Tame Wolf
  • Pig
  • Sheep
  • Cow

Shipping is FREE with Amazon Prime or a qualifying order of $35 on eligible items. Prices are subject to change at any time and without notice.

More ways to save at Amazon:

This post may contain affiliate links. See the disclosure policy for more information.

{ 0 comments }